Sorularınız için lütfen iletişime geçin.

Düşüncelerin gücü adına…

Karşımızda biriyle konuşuyorsak ya da yazıyorsak çoğu zaman kullandığımız kelimelere dikkat ederiz, düşüncelerimizi nasıl ifade ettiğimize özen gösteririz. Ancak yalnızsak, kendi kendimize düşünüyor, tasarlıyor ve planlıyorsak, içimizden geldiği gibi akar gider düşünceler… Oysa ki seçtiğimiz sözcüklerin duygusal dünyamızda etkisi büyük… Düşünce ve duygularımız, motivasyonumuzu, algı dünyamızı ve dolayısıyla davranışlarımızı etkileyebiliyor.

Duygu ve davranışlarımız üzerinde olumsuz etkisi olan birçok ifade şekli var. Bunlardan biri, ‘-meli,-malı’ ile biten cümleler ya da “…yapmam lazım” dediğimiz anlardır. Önce bir durup düşünün. Kendi kendinize ya da bir yakınınıza söylediğiniz ‘-meli,-malı’ cümleleri neler? Bir liste yapın:

“Daha çok çalışmalıyım.”

“Spora başlamalıyım.”

“Kilo vermem lazım.”

“Kariyer yapmalıyım.”

“Evlenmeliyim.”

“Sigarayı azaltmalıyım/ bırakmam lazım.”

 

Yukarıdaki ifadeler sadece birkaç genel örnek, bu liste daha devam edebilir. Bu cümlelerin özelliği hepsinin aslında bir hedefimizi, yapmayı istediğimiz bir şeyi ifade etmesidir. Ancak bu düşüncelerimizi ifade şeklimiz, bizi olumlu ya da olumsuz etkileyebiliyor. Çoğu zaman, bu tarz cümleler bizi hedefe doğru motive etmek yerine, aksine daha olumsuz ve karamsar, hatta suçlu hissetmemize neden olabiliyor. Çünkü “…yapmalıyım” diyerek, şu andaki bir eksikliğe, yetersizliğe, kendimizle ilgili bir sıkıntıya dikkatleri çekiyoruz. Kendimizce belirlediğimiz, bazen de çevremizin baskısı, beklentisi ile şekillenen bir idealimiz, çeşitli standartlarımız var, ancak şu anda bulunduğumuz konum ile bu hedefimiz arasında bir mesafe, bazen de uçurum olabiliyor. Örneğin,  “kilo vermeliyim” dediğimiz anda, şu anda kendimizi kilolu bulduğumuzu söylüyoruz ve olmak istediğimiz ideal kilodan uzak olduğumuzun altını çiziyoruz. Bu durumda kendimizi motive etmemiz biraz daha zorlaşıyor? “Kilo vermeliyim” cümlesini söylediğimizde, bu sanki bize dışarıdan dayatılıyormuş gibi gelebilir (çünkü kendimizi sürekli birileriyle ya da geçmişteki halimizle karşılaştırıyoruz!), üzerimizde bir baskı varmış hissi yaratabiliyor.

“… istiyorum” , ” … yapacağım.”

Bunu daha iyi anlamak için, ‘-meli,-malı’ yerine kullanabileceğimiz başka cümle yapılarına bakalım. Daha pozitif hissetmek ve motivasyonunuzu yüksek tutmak için, “…istiyorum”, ” …yapacağım” ifadelerini kullanmaya özen gösterin. Hatta mümkünse bunları sesli söyleyin, bir arkadaşınızla paylaşın. ” Kilo vermek istiyorum”,  veya ” Kilo vereceğim” dediğimizde, bu hedef ve istek daha içten, daha pozitif ve bizi motive eder nitelikte. ‘-meli,-malı’ nın hissettirdiği baskı ve eleştri duygusundan uzak. Olumsuz bir algıdan çok, nötr ve gerçekçi bir değerlendirme duygusu barındırıyor.

Yapacağınız egzersiz basit: Gün içerisinde ‘-meli,-malı’ ile kurduğunuz cümlelere dikkat edin. Kendinizi yakaladığınız anda bir durun ve önce hedefinizi sorgulayın. Ne yapmak istiyorsunuz? “Sigarayı bırakmak istiyorum”‘ ” Kilo vermek istiyorum” ” Bu hafta daha çok çalışacağım” gibi cümlelerle hedefinizi yeniden ifade edin ve şimdi kendinizi nasıl hissediyorsunuz bir gözlemleyin. Mümkünse, bu isteğinizi, hedefinizi bir yere yazın. Gözünüzün önünde olsun!

Unutmayın: Belirlediğimiz hedeflerde her zaman sapmalar, duraksamalar, gerilemeler olur…Burada ilk yapacağımız şey, belirlediğimiz hedefin gerçekçi olup olmadığına bakmak, ulaşılması çok güç olmayan ama kendimizi biraz zorladığımız bir hedef saptamak ve bu hedefe adim adım, bebek adımları ile ilerlemek.

Leave a Reply