Sorularınız için lütfen iletişime geçin.

2013 için niyetlerimiz…

Yılın son günündeyiz. Geçen 12 ayın muhasebesini yapıp, yeni yıl için dileklerimizi ve niyetlerimizi düşünmeye başladık. Aslında bizim kültürümüzün bir parçası olmayan ancak yıllar içeresinde pek çok şey gibi alıp adapte ettiğimiz bir gelenek bu yeni yıl niyetleri. Biten bir yılın ardından geriye dönüp bakmak başardıklarımızdan dolayı gurur duymak, sahip olduklarımıza teşekkür etmek, gerçekleş(e)meyen dileklerimizi incelemek ve yenilerini tespit etmek güzel ve motive edici bir davranış. En çok duyduğumuz yeni yıl niyetleri …

Ancak genelde çok motive olarak yapılan bu niyetler çoğu zaman Ocak ayındaki birkaç denemeden sonra Şubat’ta çok azalır, Mart da ise pes etme noktasına geliriz. Bunun sebepleri bazen hayatimizin değişen koşulları olabilir, bazen ise bu niyetleri belirlerken sağlıklı bir değerlendirme yapmamamızdan kaynaklanır. Simdi size bu konuda birkaç öneride bulunacağım:

  1. Niyetiniz net olsun. ‘ Umarım’ , ‘inşallah’ , ‘kısmetse’ gibi kelimelerle başladığımız niyetlerde genellikle bir arka kapı oluyor. Yani, bir zorlukla karşılaşırsak ya da niyetimizi gerçekleştiremezsek, o zaman kendimizi kotu hissetmemek adına, ‘kısmet değilmiş’ deyip sıyrılıveriyoruz. Bunun için niyetiniz net olsun. Mümkünse bunu sesli söyleyin, sevdiğiniz bir yakınınızla paylaşın ve mutlaka bir yere yazın. Bunlar bizim motivasyonumuzu yükseltecektir.
  2. Küçük adımlar belirleyin. Niyetimiz her ne olursa olsun, unutmayın ki önümüzde 12 ay var. Bu epey bir zaman. Hayatımızda bir değişiklik yaparken, bu sürece yavaş ve küçük, ama sağlam adımlar atarak başlamamız gerekiyor. Diyelim ki, kilo vermek ve daha sağlıklı yasamak istiyorsunuz 2013’te. 1 Ocak’ta kendinizi bir anda sıkı bir rejime başlamaya zorlamak yerine, önce küçük bir değişiklik yapın. İki dilim ekmek yerine Ocak ayında 1 dilim ekmek yiyin, ya da haftada 3 gün spor yapmak yerine önce hafta sonu yürüyüş yapmakla başlayın.
  3. Siyah-beyaz düşünmekten uzak durun. Bu düşünce tarzı ile koyduğunuz hedefi “başardım” ya da “başaramadım” olmak üzere iki kriterden değerlendiririz ve çoğu zaman da bu  şekilde kendi kendimizi sabote ederiz. Niyet, hedefe ulaşmak kadar süreçle de ilgilidir. Örneğin, yeni yılda evinizin hepsini yeniden organize etmeyi, hatta dekorasyonunu da değiştirmeyi planlamıştınız, ancak sadece 1 odayı yapabildiniz. Ya da sigarayı tamamen bırakacaktınız, ama sadece azaltabildiniz. Burada bardağın dolu tarafına odaklanarak, başardıklarımıza bakarak kendimizi motive edebilir ve karşımıza çıkan engelleri gözden geçirerek yeniden bir niyet belirleyebiliriz.
  4. Pes etmeyin, niyetinizi değiştirin. Karşımıza su anda on göremediğimiz engeller çıkabilir ya da motivasyonumuz Mart-Nisan gibi azalabilir. Bu durumda pes etmeyin, kendinizi kotu hissetmeyin. Niyetinizi bir kere daha gözden geçirin. Belki sizin için bu yıl 15 kilo vermek, ulaşılması zor bir hedef, ama bunun yerine 5 kilo vermek ve bunu korumaya çalışmak daha sağlıklı ve kolayca ulaşabileceğiniz bir hedef olabilir.

Hepimizin dikkat edebileceği bu noktalar daha uzar… Ama en temellerinin bunlar olduklarını düşündüm ve daha zamanımız varken, sizlerle paylaşmak istedim. Simdi ben de oturup 2013 yılı için kendi niyetlerimi belirleyip defterime yazacağım.

Herkese sağlıklı, mutlu ve huzur dolu güzel bir 2013 diliyorum!!!

Leave a Reply