Sorularınız için lütfen iletişime geçin.

20’li yaşlarına geri dönsen, kendine ne tavsiye ederdin?

Bu soru, bir TED konuşmasının ardından soruldu. Aslında ana konu, günümüzde duymaya alıştığımız ‘30’lu yaşlar, yeni 20′ler’ görüşünün doğru olup olmadığıydı. Amerikalı Klinik Psikolog Meg Jay,  bu yaklaşımın ne gibi olumsuz etkileri olabileceğini, kendi klinik deneyimlerini aktararak anlatıyor ve daha sonra da üç adet tavsiye veriyor.

Son 20 yıla dönüp baktığımızda, pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de evlilik, çocuk ve kariyer adımları çok daha ileri yaşlarda atılıyor. Lisans eğitimden sonra yüksek lisans veya doktora ile çalışma hayatına daha geç başlanabiliniyor; hem kadın, hem erkek önce ekonomik ve sosyal bağımsızlığını kazanmak istiyor, ondan sonra evliliği düşünmeyi tercih ediyor; çocuk sahibi olmak için planlanan süre de böylece uzayıp gidiyor.

Elbette bireysel farklılıklar her zaman mevcut, ancak Meg Jay’in aktarmaya çalıştığı, 20’li yaşların hafife alınmaması ve 30’lu yaşlarda nerede olmak istediğimiz sorusunu önceden sormamız ve tercihlerimizi buna göre yapmamız gerektiği. Erken yetişkinlik olarak da adlandırılan bu dönemde fizyolojik olarak gelişimimizi tamamlamış bulunmaktayız. Özellikle, karar verme, çözüm üretme, karşılaştırma gibi üst düzey fonksiyonların gerçekleştirildiği, alnımızın hemen arkasındaki prefrontal korteks bölgesinin gelişimini tamamlandığı 20li yaşlarda, attığımız adımlar ileride gideceğimiz yolu belirleyen faktörler olabiliyor.

Meg Jay’in bu yaşlardakiler için üç adet tavsiyesi var:

1. Kendinize yatırım yapın. Hayatınıza anlam ve değer katan şeyler yapın. Bu, kariyeriniz veya kişisel gelişiminiz için olabilir. Kim olduğunuz veya kim olmayı istediğinizi düşünün ve buna göre zamanınızı sizin için değerli ve önemli olan işlere/kişilere ayırın. Bu, bir staj, yurtdışında bir süre yaşamak için karşınıza çıkan bir fırsat, bir gönüllülük projesi, bir eğitim olabilir.

2. Yeni insanlar ile tanışın. En iyi arkadaşlarınız her zaman güvenebileceğiniz, yanınızda olan insanlardır, ancak bu dar çevrede kalmak sizin görüş alanınızı kısıtlayabilir. Yeni insanlarla tanışmaya açık olun. Hayatınıza girecek her yeni insan, size yeni bir fikir, yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Bu şekilde, kendinizi de daha yakından tanıma fırsatı yakalamış olacaksınız.

3. Ailenizi siz seçebilirsiniz. Evlilikler daha ileri yaşlarda gerçekleşiyor demiştik. 20’li yaşlarda kiminle birlikte olduğunuz, ileri yaşlardaki tercihlerinizi de etkileyebilir. 30’lu veya daha ileri yaşlarda ailenizi kuracağınız kişinin nasıl bir insan olmasını istediğiniz konusunda bu dönemde düşünmeye başlayabilir, tercihlerinizi belirleyebilirsiniz. Hayatınızı birlikte sürdüreceğiniz, ailenizi kuracağınız kişiye siz karar vereceksiniz.

Bu konuşmayı dinlemek isteyenler için http://www.ted.com/talks/meg_jay_why_30_is_not_the_new_20.html

Leave a Reply