Sorularınız için lütfen iletişime geçin.

Tatilde ‘online’ olmak…


Tatile çıktınız mı? Ya da yakında çıkmayı mı planlıyorsunuz? Hazırlıklarınızı yaparken, “bu tatilde yanıma bilgisayarımı almayacağım ve internetten mümkün olduğu kadar uzak duracağım.” diyebiliyor musunuz? Birçoğumuz tatile çıkarken iş bilgisayarı ya da tabletimizi yanımıza alıp almayacağımızı düşünürüz. Bir yandan işlerden, olup bitenlerden uzak kalmamak isteriz (ya da maalesef biz tatildeyken de takip etmemiz gereken işler vardır!), bir yandan da gerçekten rahatlamak ve her şeyden uzaklaşmak için hayatımızdan interneti mümkün olduğunca çıkarmayı hayal ederiz. Sizce tatilde sürekli çevirim içi, yani online olursak, istediğimiz gibi rahatlayıp, kafa dinleyebilir miyiz?

Bu konu ile ilgili benim düşüncem şu:

Tatil anlayışı ve keyfi bireysel farklılıklar gösterir. Bu nedenle ne kadar sıklıkla çevrim içi olmak istediğiniz de sizin kararınızdır. Belki bazılarınızın iş sebebiyle mecburen internet ile bağını koparmaması gerekecek, hatta belki bu yüzden internet erişimi olmayan bir yerde kalamayacak ve tatil planını buna göre yapacak. Ancak bu şartlarda bile, internet ile ilişkinizi tatilde mümkün olduğunca azaltabilirsiniz, çünkü bu sizin tatilden alacağınız verimi arttıracaktır. Bunun için önerilerim şöyle:

• Cep telefonu, tablet ya da bilgisayarınız hemen elinizin altında olmasın. Sizi arayanı nasılsa göreceksiniz ve onu geri arayabilirsiniz.
• Özellikle sosyal amaçla kullandığınız siteleri (Facebook, Twitter, Instagram, Viber ve daha niceleri), daha az ziyaret edin. İlk gün belki biraz tuhaf gelecek bu his ve sosyal alemde takip ettikleriniz neler yapıyor diye düşünecek, meraklanacak ve belki de dayanamayıp bakacaksınız. Ancak kendinize birkaç gün izin verirseniz, bir süre sonra bu duyguya alışacak, ve aslında bunların ne kadar çok zamanınızı çaldığını göreceksiniz.
• Cep telefonunuz her aklınıza geldiğinizde, onu elinize almayın. Bu arzuyu durdurmaya çalışın, olduğunuz yere, kendinize ya da o anda birlikte olduğunuz kişilere odaklanan. Başka hiçbir şeyle ilgilenmeden, o anda olun ve tadını çıkarın.
• E-postalarınızı veya diğer siteleri mutlaka kullanmanız gerekiyorsa, bunu normalden farklı olarak daha yavaş ve keyifle yapmaya çalışın. Sakin bir şekilde, uzanmış dinlenirken ya da kahvenizi yudumlarken bir yandan da online olun, işlerinizi halledin ve merakınızı törpüleyin.
• Kendinize limit koyun. Özellikle sosyal medya siteleri için (hepimiz biliyoruz, bir girdik mi çıkamıyoruz!) 10-15 dakikadan fazla zaman ayırmayın. Unutmayın tatildesiniz!
• Eğer siz, kendinizi durduramıyorsanız, yanınızdaki kişiden destek isteyin. Sizi uyarmasını söyleyin.

Ben, bu tatil bunlara dikkat edeceğim, peki ya siz? Karar sizin :)
Herkese ‘offline’ ve keyfili tatiller.

Leave a Reply