Sorularınız için lütfen iletişime geçin.

Rengin Işık kimdir?

 

New York Eyaleti’nde lisanslı Ruh Sağlığı Danışmanı olarak görev yapmış olan Rengin Işık, yurtdışında geçirdiği birkaç yılın ardından çok sevdiği ve özlediği İstanbul’a geri dönüş kararı aldı. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden yüksek onur derecesi ile mezun olduktan sonra, farklı bir deneyim kazanmak üzere kurumsal bir şirkette iletişim danışmanlığı yaparken gerçek tutkusu olan psikolojinin peşinden gitmesi gerektiğini anladı ve kariyerine bu alanda devam etti. Şu anda, bir yandan özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak ders verirken, diğer yandan da Uzman Psikolog olarak psikoterapi hizmeti sunmaktadır. Bunun yanı sıra, aile ilişkilerinin ve jenerasyonların etkilişimlerini incelediği kendi özel araştırma projesi üzerinde çalışmaya da devam etmektedir.

Psikoterapi alanında eğitimi ve deneyimi nedir?

2008 yıllında Columbia University, Teachers College, Klinik Psikoloji ve Danışmanlık Bölümü’nden M.A. ve Ed.M. dereceleri ile mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine devam ederken bir yandan özel bir klinikte alkol ve madde bağımlıları ile

çalıştı, bir yandan da genç yetişkinlere psikolojik danışmalık yaptı.
Mezun olduktan sonra, Beck Institute for Cognitive Behavioral Therapy, Philadelphia’da Bilişsel ve Davranışsal Terapi teknikleri eğitimi almış ve üç yıl boyunca New York’ta Ruh Sağlığı Danışmanı ve Psikoterapist olarak çalıştı. 2008-2010 yılları arasında New York Psikiyatri Enstitüsü’nde bir araştırma projesi kapsamında Psikoterapist olarak görev aldı. Aynı dönemde, College of Staten Island, City University of New York’ta farklı uluslardan öğrencilere, bireysel ve çift psikoterapi seansları gerçekleştirdi. Rengin Işık, aynı üniversitenin Psikoloji departmanında da iki yıl boyunca ders verdi.

Uzmanlık alanı nedir?

Stres, anksiyete, üzüntü, yas, yaşamsal değişimlere adaptasyon, özgüven, ilişkisel sorunlar, beden algısı ve kariyer kaygıları gibi sorunlar yaşıyan çok sayıda bireyle çalışma şansına sahip oldu. Çokkültürlü terapi ve Bilişsel-Davranışsal Terapi teknikleri üzerine uzmanlaştı, ve bireylere ihtiyaçlarina göre kısa veya uzun dönemli olarak planlanan psikoterapi süreciyle yardımcı oldu.

Psikoterapiye yaklaşımı nedir?

Psikoterapi sürecini bir seyahat olarak görüyor. Birey, arabayı kullanırken, nereye,ne zaman ve hangi hızla gitmeye karar verirken, psikoterapist yan koltukta bireye eşlik ediyor, destek oluyor ve sorularıyla bireyi daha derin düşünmeye doğru cesaretlendiriyor.
Terapi sürecinde psikoloğun amacı, bireylerin, hayatlarının kontrolünü ellerine almalarını sağlamak ve güvenli bir ortamda, yargılanma endişesi taşımadan üzerinde düşünmek ve çalışmak istedikleri konuları gün ışığına çıkartmaktır.